Oczyszczanie zębów w gabinecie, nazywane również profesjonalną higienizacją, jest nieodłącznym elementem leczenia ortodontycznego. Elementy aparatu stałego utrudniają zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, co sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej, osadów i kamienia nazębnego. Powoduje to wzmożone zapotrzebowanie zarówno na zabiegi domowej jak i profesjonalnej higienizacji.

W skład profesjonalnej higienizacji wchodzą:

  • skaling – usuwanie kamienia nazębnego,
  • piaskowanie – usuwanie osadów oraz powierzchniowych przebarwień,
  • polerowanie – wygładzanie zewnętrznej powierzchni zęba.
Praktyka Ortodontyczna Orthosmile, Wrocław: Oczyszczanie osadu nazębnego piaskarką – piaskowanie

Skaling

Skaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego, czyli zmineralizowanej płytki nazębnej. W skład kamienia nazębnego wchodzą resztki pożywienia, substancje zawarte w ślinie, bakterie i ich produkty przemiany materii, składniki mineralne.

Kamień nazębny należy usuwać regularnie. Jego obecność powoduje zwiększone odkładanie się płytki nazębnej, co może przyczyniać się do powstawania:

  • chorób dziąseł - stanu zapalnego dziąseł, a w konsekwencji do rozwoju choroby przyzębia,
  • chorób przyzębia – stan zapalny sięga tkanek głębiej położonych – dochodzi do odsłonięcia szyjek zębów, powstania recesji dziąseł i kieszonek przyzębnych, a nawet rozchwiania i utraty zębów.

Do usunięcia kamienia nazębnego używa się skalera, którego działanie polega na generowaniu ultradźwięków przenoszonych na końcówkę urządzenia. Zbliżenie końcówki do kamienia skutkuje jego pękaniem i oddzielaniem się od powierzchni zębów. Wibracjom towarzyszy chłodzenie wodą, które zabezpiecza przed przegrzaniem zębów i ich nadwrażliwością. Skaling jest w większości zabiegiem bezbolesnym, jednak w razie potrzeby możliwe jest jego wykonanie w znieczuleniu miejscowym.

Piaskowanie

Piaskowanie jest zabiegiem polegającym na usunięciu powierzchniowych przebarwień i osadów nazębnych za pomocą piaskarki. Osad nazębny powstaje na skutek osadzania się na powierzchni zębów barwników zawartych w pokarmach, napojach, a także w dymie papierosowym. Piaskarka jest urządzeniem, którego funkcjonowanie oparte jest na połączeniu działania powietrza, wody i proszku pod ciśnieniem. Mieszanina mikroskopijnych drobinek węglanu wapnia z wodą i powietrzem, wydostająca się z dyszy urządzenia, bezboleśnie, szybko i skutecznie usuwa osad oraz przebarwienia.

Zaletami piaskowania przed rozpoczęciem leczenia są:

  • utrwalenie systemu wiązania zamków aparatu stałego do powierzchni zębów – ograniczenie odklejania zamków (awarii),
  • wzmocnienie efektu wybielania zębów.
Praktyka Ortodontyczna Orthosmile, Wrocław: Oczyszczanie osadu nazębnego piaskarką – piaskowanie

Polerowanie

Polerowanie powierzchni zębów polega na ich oczyszczeniu i wygładzeniu. Może być stosowane jako osobna procedura lub jako uzupełnienie po przeprowadzonym skalingu. Wykonuje się je z wykorzystaniem pasty polerskiej (o wysokim współczynniku ścieralności) i okrągłej szczoteczki obrotowej lub gumki.