Pierwsza wizyta dziecka
Leczenie wczesne ma na celu przywracanie prawidłowego środowiska dla wzrostu i rozwoju narządu żucia, poprzez niwelowanie patologii i przeszkód zgryzowych, eliminację dysfunkcji i parafunkcji.
Praktyka Ortodontyczna OrthoSmile specjalizuje się we wczesnym leczeniu zaburzeń zgryzu u dzieci. Pani dr n.med. Alina Strzałkowska jest jednym z niewielu specjalistów w kraju zajmujących się leczeniem Pacjentów z rozszczepami wargi i podniebienia.
Pierwsza wizyta dziecka – etapy
- zebranie wywiadu,
- przeprowadzenie badania klinicznego (zewnątrzustnego, wewnątrzustnego),
- badania RTG,
- pobranie wycisków do modeli diagnostycznych.
Celem ustalenia planu leczenia niezbędna jest wnikliwa analiza zgromadzonej dokumentacji medycznej zbieranej podczas diagnostyki.
Wywiad
W pierwszym etapie wizyty przeprowadzany jest wywiad, czyli rozmowa z rodzicami/opiekunami małego Pacjenta. Po zapoznaniu się z potrzebami i oczekiwaniami dotyczącymi leczenia ortodontycznego, lekarz przystępuje do badania.
Badanie kliniczne
Badanie dzieli się na zewnątrzustne (ocena rysów twarzy) i wewnątrzustne (ocena warunków zgryzowych). Uwiecznieniem badania jest sesja zdjęciowa zewnątrzustna i wewnątrzustna. Żeby dziecko czuło się bezpiecznie, w odpowiedni sposób informowane jest o poszczególnych etapach „przygody”.
Wyciski
Następnym etapem wizyty jest dopasowanie kolorowych łyżek wyciskowych i wykonanie z „magicznej” masy wycisków zębów. Magiczna masa początkowo jest fioletowa, potem różowa, aż w końcowym stadium zupełnie biała, dzięki czemu wraz z dzieckiem możemy obserwować postęp wiązania masy w gotowy wycisk.
Z racji na możliwość wystąpienia odruchu wymiotnego zalecamy, aby Pacjent nie spożywał pokarmów bezpośrednio przed wizytą w Praktyce.
RTG
Wykonywane są dwa zdjęcia – pantomogram i cefalogram. Zdjęcia wykonywane są w maksymalnie niskiej dawce promieniowania dopasowanej do małego Pacjenta.
Zakończenie wizyty
W nagrodę za odwagę i grzeczne zachowanie Pacjenci są obdarowywani różnymi drobnymi prezentami.
Po zakończeniu wszystkich wyżej wymienionych zadań, opracowywany jest indywidualny plan leczenia. Plan leczenia przedstawiany jest rodzicom Pacjenta w trakcie dodatkowej wizyty (osobistej lub online), podczas której wszelkie kwestie dotyczące terapii ortodontycznej są szczegółowo wyjaśniane. Po zaakceptowaniu planu leczenia oraz zawarciu obustronnej umowy, mały Pacjent umawiany jest na następną wizytę, na której realizowane są procedury zgodnie z harmonogramem leczenia.