Piaskowanie jest zabiegiem polegającym na usunięciu za pomocą piaskarki przebarwień i osadów nazębnych. Piaskarka jest urządzeniem, którego funkcjonowanie oparte jest na połączeniu działania wody i proszku. Mieszanina dwuwęglanu sodu, wody i powietrza, wydostająca się pod ciśnieniem z końcówki urządzenia, bezboleśnie, szybko i skutecznie usuwa osad oraz przebarwienia zębowe.

Praktyka Ortodontyczna Orthosmile, Wrocław: Oczyszczanie osadu nazębnego piaskarką – piaskowanie

Zastosowanie piaskowania i skalingu

Przed leczeniem ortodontycznym piaskowanie wzmacnia system wiązania zamków aparatu stałego do powierzchni zębów. Ogranicza to znacznie występowanie awarii po montażu aparatu stałego. Idealnie czyste powierzchnie zębowe ułatwiają także penetrację preparatu wybielającego do głębszych warstw zęba, wzmacniając przez to efekt rozjaśnienia zębów.

Praktyka Ortodontyczna Orthosmile, Wrocław: Oczyszczanie osadu nazębnego piaskarką – piaskowanie

Osad nazębny

Powstaje na skutek osadzania się na powierzchni zębów barwników zawartych w pokarmach, a także w dymie papierosowym. Nienaganna higiena jamy ustnej jest warunkiem koniecznym przy prowadzeniu leczenia ortodontycznego. Obecność aparatu stałego utrudnia dostęp do niektórych powierzchni zębowych, co sprzyja odkładaniu się osadów i kamienia nazębnego. W trakcie leczenia piaskowanie i skaling można przeprowadzać z większą częstotliwością, ale nie częściej niż co trzy miesiące.

Istnieje przeciwwskazanie do wykonania tego zabiegu u kobiet w ciąży!

Skaling

To zabieg polegający na mechanicznym usunięciu złogów nazębnych (płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i osadu) z powierzchni zębów. Do tego celu używa się skalera, którego generator mocy przekazuje dawkę energii w postaci wibracji o wysokich częstotliwościach na końcówkę urządzenia. Wibracje te transmitowane są następnie na powierzchnię kamienia nazębnego. Skutkuje to jego pękaniem i oddzielaniem się od powierzchni zębów. Wibracjom towarzyszy chłodzenie wodą, które zabezpiecza przed przegrzaniem miazgi zębów i ich nadwrażliwością. Skaling jest w większości zabiegiem bezbolesnym, u pacjentów z dużą nadwrażliwością zalecane jest jego wykonanie w znieczuleniu miejscowym.

Kamień nazębny

Powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Jego skład stanowią w 70-90% sole mineralne. Kamień nazębny bezwzględnie należy usuwać, ponieważ powoduje on zwiększone odkładanie się płytki nazębnej, co może przyczyniać się do powstawania:

  • choroby przyzębia (bakterie występujące w płytce nazębnej lub kamieniu produkują toksyny niszczące dziąsła oraz przylegającą kość)
  • zaczerwienienia i krwawienia dziąseł, rozchwianie i utratę zębów
  • powstawanie patologicznych kieszonek dziąsłowych i zmian ropnych w przyzębiu
  • recesję dziąseł, ich owrzodzenie oraz martwicę

Przyczyną zwiększonego odkładania się kamienia i osadu nazębnego może być:

  • skład mineralny śliny i jej wysokie pH
  • niedostateczna higiena jamy ustnej
  • złe nawyki żywieniowe (mocna kawa czy herbata, czerwone wino)
  • osobnicza skłonność do odkładania się złogów mineralnych ( tendencja do kamicy nerek, przewodów żółciowych, ślinianek)