W związku z tendencją zgryzu i zębów do powracania do swoich pozycji pierwotnych, od których rozpoczynało się leczenie ortodontyczne, w dniu demontażu układ powinien być niezwłocznie zabezpieczony przed ewentualnym nawrotem.

Istnieją różne typy aparatów retencyjnych. Ich wybór ustalany jest indywidualnie i jest ściśle zależny od rodzaju istniejącej przed leczeniem wady, wieku pacjenta, metody i czasu leczenia.

Najczęściej stosowanym w Praktyce OrthoSmile aparatem zabezpieczającym stabilność jest szyna retencyjna. Wykonana jest ona z cienkiego, przezroczystego materiału syntetycznego. Noszona jest przez pacjenta od momentu ściągnięcia aparatów stałych przez okres około dwóch lat. Lekarz prowadzący na kontrolach retencyjnych zaleca stopniowe odstawianie szyny.

szyna retencyjna, ortodoncja, utrzymanie wyników leczenia, stabilizacja po leczeniu ortodontycznym, nakładka na zęby
Szyna retencyjna wykonana z tworzywa sztucznego
reitainer, ortodoncja, stabilizacja wyników leczenia, drut od strony języka, retencja
Retainer ze stali nierdzewnej

Drugim, najbardziej popularnym aparatem zabezpieczającym wynik leczenia jest retainer. Jest to cienki drut wykonany ze stali nierdzewnej, umieszczany za pośrednictwem kleju ortodontycznego na językowej powierzchni zębów przednich. Jest on niewidoczny w uśmiechu. Utrzymywany jest na zębach przez minimum dwa lata.

W niektórych wadach mających szczególną tendencję do nawrotu, aparat retencyjny może być utrzymany nawet dożywotnio. W związku ze stałą obecnością retainera w jamie ustnej od pacjenta wymaga się idealnej higieny i regularnego usuwania złogów nazębnych oraz sprawdzania stanu zębów u lekarza stomatologa.