Zabieg najczęściej stosuje się przed zamontowaniem aparatu stałego. Umożliwia on uszeregowanie zębów, bez konieczności ich usuwania.
Paskami ściernymi usuwa się minimalną warstwę szkliwa w miejscach kontaktu zębów. Zakres tej redukcji wynosi około 0,1–0,3 mm na każdą powierzchnię styczną, co pozwala uzyskać do 3 mm wolnego miejsca w łuku zębowym. Zabieg trwa od 10 do 20 minut. W przypadku nadwrażliwości może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Szkliwo po zabiegu strippingu ulega wzmocnieniu drogą remineralizacji, za pośrednictwem jonów fluoru naturalnie zawartych w ślinie pacjenta i pastach do zębów.
Na 1–2 dni przed zabiegiem strippingu zakłada się separacje gumowe. Powodują one powstanie niewielkich szpar miedzy zębami. Ułatwia to lekarzowi dokładne wykonanie zabiegu i dzięki dostępności przestrzeni międzyzębowych, zmniejsza dyskomfort pacjenta.
Redukcja powierzchni stycznych jest też metodą postępowania w przypadku dysproporcji między wielkością zębów górnych a dolnych. Stosuje się ją również w sytuacjach wachlarzowatego kształtu zębów przednich. W takich przypadkach użycie strippingu zapobiega powstawaniu ciemnych, trójkątnych przestrzeni w okolicy przydziąsłowej, które w znacznym stopniu mogą obniżyć końcowy efekt estetyczny.
Reasumując, stripping (redukcja szerokości zębów) jest zabiegiem powszechnie stosowanym we współczesnej ortodoncji i w zupełności bezpiecznym. Pozwala ograniczać konieczność usuwania zębów, podnosi efekt estetyczny leczenia oraz zapewnia trwałość efektu terapii ortodontycznej aparatami stałymi.
Może być trochę nieprzyjemny. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości proponujemy znieczulenie miejscowe.
Tak i nie. Podczas strippingu zdejmowana jest warstwa szkliwa niewielkiej grubości (0,1–0,3 mm). W przypadkach większych stłoczeń redukcja szerokości wszystkich zębów w szczęce pozwala uzyskać znaczącą ilość miejsca w łuku zębowym.
Odpowiednie szlifowanie oraz następujące po nim wygładzenie powierzchni pozwala na zachowanie ich właściwości. Zastosowanie pasty z fluorem przywraca naturalną równowagę w szkliwie zębów.
Nie. Zęby redukowane są tylko w obrębie korony klinicznej (części zęba widocznej w jamie ustnej) oraz w naturalnym rowku dziąsłowym. Zabieg wykonuje się delikatnie, tak aby przyczep dziąsła do zęba pozostał nienaruszony.
Jest ona wykorzystywana od lat. Niektóre autorytety zalecają wykonywanie strippingu u wszystkich pacjentów, bez względu na obecność stłoczeń – jako profilaktykę ich powstawania w przyszłości.
Przeprowadzono wiele badań oceniających powierzchnię szkliwa przed i po zabiegu. Udowodniono, że prawidłowo przeprowadzony stripping nie powoduje zmian w szkliwie, jak również nie wpływa na podatność zębów na próchnicę. Po zabiegu zalecane jest stosowanie preparatów fluoru (pasty, żele).
Zapraszamy do obejrzenia metamorfoz naszych pacjentów → Metamorfozy